Uruk v svojem imenu poudarjajo duhovno in ritualno plat svoje glasbe, skozi katero se četverica loteva nekaterih zakoreninjenih nasprotij, recimo med lepoto in krutostjo. Materijo najdejo v bližnjevzhodnih tradicijah, metodo v sodobni improvizaciji, četvorka pa po sestavi in znanstvih deluje tudi kot dvojni duet, ki poleg razmerij med tradicijo in sodobnostjo odpira tudi različne potenciale igre v kvartetu.
Uruk:
Isabelle Duthoit (FR), klarinet, glas
Franz Hautzinger (AT), trobenta, glas
Hamid Drake (ZDA), ročni bobni, glas
Michael Zerang (ZDA), ročni bobni, glas
Isabelle Duthoit
Klasično izobražena klarinetistka je v svojem razvoju preizkusila in ostala enako zvesta tako komponirani kot improvizirani glasbi. Izvajala je dela modernih skladateljev (Berio, Boulez, Xenakis, Messiaen), a tudi pela v rock zasedbi Fogo, ob tem pa se frekventno pojavlja v manjših konstalacijah kot solo improvizatorka, duetih s Philom Mintonom ali, najpogosteje, Franzom Hautzingerjem. Njeno vokalno tehniko opisujejo kot predjezikovno, njeno igranje klarineta pa atonalno, pri čemer izkušnje z moderno komponirano glasbo ne ostanejo ločene. Poleg številnih mednarodnih festivalov, je lani obiskala tudi mesto žensk s Sophie Agnel in Angelico Castello (združena FriForma z Defonijo in Confine Aperto).
Franz Hautzinger
Avstrijski trobentač med formativne dogodke šteje koncert Hannibal Marvin Petersona v bližjnem Nickelsdorfu. Študent graške akademije je zaradi bolezni igranje moral prekiniti za več let, po povratku pa se je instrumenta lotil na raziskujoč in neakademski način, kar je kasneje oznanil tudi skozi z elektronsko glasbo navdahnjeno, a obenem povsem akustično igro brez elektrofonije. Poleg številnih sodelovanj znotraj sodobne avstrijske impro-scene med prelomno delo šteje svoj l. 2000 izdani solo cd Gomberg, s katerim je postal mednrodno priznan član improvizatorske glasbene skupnosti. Približno v istem času začne sodelovanje z berlinskim kolektivom Zeitkratzer. Leta 2016 je nastopil z 8-članskim elektro-akustičnim ansamblom Sonic Mountain v okviru serijalke Friforma.
Hamid Drake
Hamid Drake (r. 1955) je ameriški bobnar in tolkalec. Kadar ni na turneji, živi v Chicagu. Od preloma tisočletij velja za vrhunskega bobnarja na področju jazzovskih in improviziranih muzik, a je morda še bolj znan po vključevanju vplivov afro-kubanskih, reaggea, indijskih ter arabskih vplivov, kar se pozna tudi v priložnostnih razširitvah standardnega bobnarskega seta. V 70-ih je nastopal kot član Foday Musa Suso’s Mandingo Griot Society; preden je postal legendaren, je z legendami igral, pri nas smo ga najpogosteje slišali kot člana različnih zasedb z Michaelom Zerangom ali Williamom Parkerjem, nazadnje pa na letošnjem Jazzu Cerkno v ansamblu Luca Ex-a.
Michael Zerang
Čikaški tolkalec, improvizator in skladatelj, je na turneji takorekoč že od leta 1981 in ves ta čas svoja sodelovanja bogati z različnimi ad hoc zasedbami in sošpilavci, med katerimi omenimo vsaj someščana Freda Andersona, Kena Vandermarka, ali Hamida Drakea, z zadnjima dvema tudi v razvpitem čikaškem tentetu Petra Brötzmanna. Leta 2004 je svoje delovanje razširil v področje bližnjega vzhoda, kjer je vodil številne delavnice, sicer pa je tudi v rodnem čikagu večkrat stopil v vlogo koncertnega organizatorja. Poleg tega sodeluje tudi z gledališčem in plesalci, v naših krajih pa je nazadnje vodil delavnico v okviru festivala Neposlušno, kjer je marca letos tudi nastopil.
Vstopnina: 5€
Koncertni cikel podpira Ministstvo za kulturo RS in MOL – Oddelek za kulturo.
Ponedeljek, 18 11. 2019, ob 20.00 – Klub Gromka, Ljubljana